זיווד אלקטרוני
אמנות האריזה של תכולת אלקטרוניקה או אלקטרואופטיקה פונקציונאלית עם מעטה מעטפת ייעודי.

שרותי הנדסת זיווד אלקטרוני מחברת סיסטם קסטום, עונים על צרכי פיתוח וייצור מארזים אלקטרוניים מורכבים. הייעודיות והמורכבות באות לידי ביטוי בהתייחסות לפרמטרים כגון: מימדי המעטה (אנקפסולציה למכלול, מעגל מודפס, או רכיב), קשיחות המעטה, עלותו, תשלומי נפחו, תשלומי משקלו, עמידות והתאמה לתנאי סביבה, יעילות ההגנה הניתנת לתכולה, והמראה האסטטי הכולל למכלול או למוצר.

כאשר מחפשים פתרון לבית מארז עבור מוצר אלקטרוני בו נדרשת הצלחה כבר בדגם  בית ראשון, ראוי לפנות לחברת הנדסה שתחום עיסוקה העיקרי הוא אלקטרוניקה וזיווד אלקטרוני, זאת משום שהתמחות בתחום מצריכה ידע ונסיון שלא קיים בכל חברת הנדסה.  החברה שלנו, מנוסה במתן פתרונות קסטום לבעיות אריזה מגוונות: מארזי קופסא, מארזים מרובי תצורה, זיווד כרטיסי אלקטרוניקה בסל כרטיסים, תאימות לארון מתכת של מסד "19, התאמת קופסאות פח סטנדרטיות. כמו כן עוסקת חברת סיסטם בתכנון מכני של  מארזים משלימים: מארזי פלסטיק, זיווד רכיבים (כולל פתרונות מזעור), זיוודים מכאנואופטיים (כגון מכנואופטיקה לשמירת תיאום כוונות במעטפת תנאי סביבה) ושילוב אופטיקה פלסטית עם המעטפת בעת ההזרקה.

פרמטרים חשובים בתכנון בתי מארז לאלקטרוניקה
תכן זיווד אלקטרוני ברמה המאפשרת הצלחה כבר בדגם בית ראשון 
מצריכה יכולת  הנדסית במספר תחומים:

 • תכנון ומימוש מעטפת מארז בפח – מבלטנות (פיתוח מבלטים), קיפול פח, כרסום (עיבוד שבבי) פתחים –  עבודות הנעשות כיום בחלקן ע"י CNC ומוגבלות ע"י טולרנסי התהליך. בייצור מארזים, אנו מקפידים לעבוד רק עם תעשייה הישראלית כחול לבן, על מנת לאפשר לנו שליטה וניהול והתערבות בתהליך הייצור, והגעה לתוצאות איכותיות.
 • התייחסות לטכנולוגיית ייצור כרטיסים אלקטרוניים ולסוגי רכיבי אלקטרוניקה (קומפוננט לפאנלס, קומפוננט פינוי חום) סימולציה של מעבר חום, מעגל מודפס קשיח, מעגל  מודפס גמיש, ומעגל גמיש קשיח
 • תכנון ומימוש מעטפת מארזים בהזרקת פלסטיק – פלסטיקה מדוייקת, עמידה ב ESD
 • תקני איכות –  הכרת תקנים בינלאומיים של זיווד אלקטרוני מאפשרת לתכנן מארז שיתאים מלכתחילה לדרישות התקינה (סרטיפיקציה), ויצריך מעט שינויים במהלך התקינה.
 •  שיטות גימור פח צביעה והדפסה
 • דיוקים – תכנון לעמידה בטולרנסים
 • תכנון להפחתת עלויות (ראה למשל בפרוייקט פלטיניום למסד "19)
 • שילוב טכניקות בדיקה
 • פינוי חום – שימוש ברכיבים עתירי הספק מצריך בדרך כלל גם פינוי חום, יש לתכנן את המארז תוך כדי התחשבות בגורמים אלו ובמידת הצורך בסיוע של אנאליזות תרמיות.
 

הפחתת עלויות

הפתרונות שאנו נותנים לזיווד אלקטרוני, כוללים תכנון מתוחכם של המארזים כך שעלויות ייצורם יהיו נמוכים ככל שניתן. למשל בפתרון למארז היושב במסד "19 (המופיע בתמונה משמאל), יצרנו בין היתר מארז משנה ברוחב 5HP, למארז זה היו 25 וריאציות שונות עם פנלים קדמיים שונים ועם יציאות שונות בחזית ובצד האחורי. הפיתרון למארז היה קומבינציה של 4 מכלולים בלבד שאפשר חיסכון רב בעלויות הייצור.

 

עוד על זיווד אלקטרוני  – מארז  עבור מסד "19   >>

זיווד אלקטרוני למארז 19"
 זיווד אלקטרוני: מארז RF  במימדי  3U עבור מסד "19
 

 דיוקים

כאשר פונים לחברת הנדסה,  צריך להביא בחשבון את הנסיון שיש לה בזיווד אלקטרוני. לא אחת קורה שתוכננו מארזים אך החלקים לא מתאימים אחד לשני מכיוון שלא ניתנו סיבולות מתאימות, מאידך מתכנן חסר ניסיון יתן סיבולות לא הכרחיות לחלקים ובכך יגרום לעלויות יצור גבוהות.

יש לנו ניסיון רב:

 • בהתחשבות בכל גורמי הסיבולות המאפיינים תהליך ייצור מעגל ותהליך ייצור הזיווד.
 • בהמנעות מסיבולות "יתר".
 • בנקיטה בשיטות תכנון מארז המקטינות את התלות בסיבולות הנובעות מהתהליך.

בתמונה המוצגת משמאל אנו רואים Backplane בו ישנם 15 מחברי Compact PCI בעלי 55 פינים עדינים ביותר. אל ה Backplane הזה אמורים להינעץ מכלולים הנעים במסילות. כאן היה צורך בתכנון דקדקני בכדי להבטיח את איכות ההכנסה של תתי המכלול מבלי להפעיל על הפינים כוחות גדולים ולגרום לכיפופם.

זיווד אלקטרוני למארז "19
Backplane של מארז  עבור מסד "19

 

 

מארזי פח

מארז פח יכול לשמש בית למעגל בודד או למספר מעגלים. החברה שלנו מציעה מספר סדרות של מארזים מפח בעובי  1.5 מ"מ, בתצורות ובמידות שונות אליהם ניתן להתאים מעגלים בגדלים שונים.

עוד על זיווד אלקטרוני במארזי  פח  יעודיים   >>

במידה ולא מצאתם את המארז המתאים, נוכל להנדס עבורכם מארז תואם.

עוד על תכן מארזים אלקטרוניים:  הנחיות תכנון כרטיסי אלקטרוניקה  >>

ניתן להתאים מספר מעגלים שונים למארז אחד, כך שעלויות הייצור של המארז לסדרת מוצרים במספר קונפיגורציות יהיה נמוך.

זיווד אלקטרוני
טכנולוגיית מארזים מקופסאות פח – מארז עם פנל קידמי והדפסה

 

 

מארזים מעוצבים מחומרים פלסטיים

תכנון ומימוש זיוודים מעוצבים מחומרי פלסטיק מוגני ESD המתאימים לזיווד אלקטרוני, לייצור בכמויות גדולות בהזרקה ובכמויות קטנות בהדפסה תלת מימדית או בשכפול פוליאוריטן.

ניתן לשלב חלקי פלסטיק דקורטיביים בעיצוב המארז תוך כדי התחשבות במראה ובפונקציונליות של המוצר – וזאת בלי עליה משמעותית במחיר.

זיווד אלקטרוני
מארז אלקטרוני – פלסטיק מוזרק 4 חלקים 

 

זיווד אלקטרוני
זיווד אלקטרוני
מארז פלסטיק שהותאם להזרקה והודפס במדפסת תלת מימדית